První díl Sonica byl úspěch, a tak nás autoři od Paramount Pictures nenechali nijak dlouho čekat s druhým dílem tohoto rodinného filmu. Stejně jako první díl, i tento těží úspěšně z nostalgie, protože svět Sonica je pochopitelně pro mnoho lidí spojen s legendární postavičkou ze stejnojmenné počítačové hry

Je to tak. Předchozí díl byl po zásluze nečekaný úspěch. Připomeňme si fakt, že se autoři na poslední chvíli rozhodli hlavního CGI hrdinu zásadně přepracovat, a to na základě hodnocení fanoušku po vydání prvního traileru. A vyplatilo se jim to. Dá se říci, že stejné odhodlání doručili i nyní u druhého dílu.

Zápletka není nijak složitá – je to přece jen pro děti. Hlavní padouch, Doktor Robotnik, který byl naposledy Sonicem uvězněn na planetě hub, se pochopitelně chce pomstít. A to tak, že hodně. V tom mu bude pomáhat nový záporák Knuckles, kterého v originále mluví Idris Elba. Naproti tomu si Sonic také do týmu přibere nového spoluhráče, kterým je dvouocasé cosi jménem Tails. Sonic se dozví něco o své minulosti a o legendárním artefaktu, který dává úžasnou moc. No a hádejte, kdo ho bude chtít taky…

Kdo viděl první díl, nebude nijak překvapen. A kdo ne, tak se celkem brzy chytí. Film je opravdu příjemnou a ztřeštěnou rodinnou podívanou, a to zejména díky úžasným hereckým výkonům a šklebům Jima Carreyho, který si evidentně roli Robotnika neskutečně užil. Také na ni dostal o hodně více prostoru než minule. Tohle rozhodnutí byla alespoň za mne trefa do černého. Jeho osobité hlášky jsou skvělé, nabraly kadenci a trefnost a daly mi úžasný pocit, že jsem zpět v devadesátkách a koukám na Carreyho v době jeho největší slávy. Jo, pořád na to má. Borec.

Slušnou pozornost na sebe také strhává nevěsta Rachel v podání Natashy Rothwell, která rozbíjí jinak lineární děj druhého Sonica správně komediální podzápletkou. 

Celý film je pochopitelně nabitý odkazy na původní hru, kterých si běžný divák s největší pravděpodobností ani nevšimne. Ať už se jedná o zabijácké vosy (což byly nepřátelé Sonica už od začátku) nebo třeba vyzvánění mobilu, kterým je totálně převzatá melodie z původní hry a mnoho dalších.

Vytknout se dá snad jedině stopáž, která přece jen mohla být o pár minut kratší. Zejména se mohlo ubírat v poslední třetině filmu, protože ta se proste v několika momentech táhne. 

Navzdory tomu je Sonic 2 velice pěknou, vtipnou a dynamickou ukázkou rodinného žánru a dozajista i jedním z lepších filmů na motivy počítačových her. 

Český dabing jsem sice slyšet nechtěl, ale nemohl jsem si vybrat. To nakonec nevadilo, protože byl odveden evidentně s gustem, takže ano, není to sice Jim Carrey, ale i tak doporučuji.

Ve světě si Sonic 2 už po prvním víkendu vydělal 141 milionů dolarů, což nám dává slušnou šanci ho v historicky krátké budoucnosti vidět prchat na plátnech kinosál v dalším díle. Snad. Jim Carrey totiž oznámil, že svou hereckou kariéru chce pověsit na hřebík. A tvůrci se nechali slyšet, že bez něj dalšího Sonica dělat nebudou. Snad si to ještě pro ten jeden film rozmyslí.