Existuje spousta lidí, která se těší na to, až zestárne a hodí si nohy na stůl. Jenže být starý neznamená jen odpočinek. Pro jistou sortu lidí jsou totiž právě staroušci snadným cílem nejrůznějších levot a podvodů. S poněkud sofistikovanější metodou nyní přichází novinka Jako v bavlnce, která nás zavádí do světa soudem určených opatrovníků.

Hlavní hrdinka Marla je respektovaná opatrovnice starých lidí. No, hrdinka... Řekněme si na rovinu, že Marla je pěkná mrcha. Která si z nebohých důchodců udělala výnosnou dojnou krávu. V tom, co dělá, se umí dokonale pohybovat. Nejdříve si vyhlédne svou oběť, poté jí s pomocí lékařky naordinuje nejrůznější choroby, a tradá – staří lidé putují do domova důchodců, zatímco si Marla legálně a plnými hrstmi užívá jejich bohatství.

Tento sofistikovaný recept skvěle funguje. Dokud ovšem Marla nenarazí na pěkně velkou rybu. Která se pro ni ale ukáže být mnohem větším soustem, než čekala. Z toho plyne poučení, že si nemáte zahrávat se stařenkami, jinak po vás půjde kupa ruských gangsterů.

Scénář je celkem slušně napsán. Navíc má film poměrně netradiční zápletku, která sice je svým způsobem až nechutná, ale kupodivu dobře baví. Příběh moc hezky odsýpá, je plný akce, skvělých dialogů a napětí. Tedy jen do poslední čtvrtiny filmu, která celý zážitek sráží dolů. Až skoro na konci se totiž začne ukazovat, že tvůrcům jaksi docházely nápady a takzvaně vařili z vody. Konečná fáze snímku je tedy plná nelogičností a zanechá ve vás spoustu nepříjemných otázek. Sám jsem se například divil tomu, jak je možné, že se do ostře hlídané budovy plné mafiánů dostaly dvě naprosto cizí ženské. To je nezachytily kamery? Nebo snad mají armádní výcvik? A nebo jim Harry Potter půjčil svůj neviditelný plášť?

Samotný konec sice byl uspokojivý, ale i tak jsem si říkal, že mohli tvůrci vyprávění zakončit mnohem lépe. Přeloženo – vyhrála ta největší potvora, což mě pěkně dožralo. Na druhou stranu snad ale mohu prozradit, že se mi nakonec dostalo i zasloužené satisfakce.

Největším plusem Jako v bavlnce jsou herci. Konkrétně Rosamund Pike, která uzmula hlavní roli. Ve které skutečně exceluje. A pokud jste si říkali, že Zmizelá byla zmije proradná, pak vás Marla přesvědčí, že to byl jen slabý odvárek. Jen málokdy se mi stává, že bych tak nenáviděl ústřední postavu. Další známé jméno, které se ve filmu objeví, je Peter Dinklage, který ztvárnil neurotickou hlavu ruského gangu. Jako vždy jsme se od „Tyriona“ dočkali perfektního výkonu, kterému nechybí charisma ani řádná dávka emocí. Vedlejší postavy se také snaží. Sám jsem si nejvíce oblíbil záludnou důchodkyni, která se možná tváří jako milá babička odvedle, ale pro ránu nejde daleko.

Filmu by rozhodně neuškodilo některé zdlouhavější pasáže vynechat. Naopak mi zde ale některé scény chyběly, aby příběh dostal pevnější tvar a strukturu. Tvůrcům se zkrátka film nepodařilo dostatečně vybalancovat, čímž trpí zejména jeho druhá polovina.

Jako v bavlnce představuje hořkou komedii, kterou si pustíte, chcete-li se netradičně pobavit. Tato sonda do života jedné soudní opatrovnice je dostatečně šokující a nechutná na to, abyste začali fandit snad všem důchodcům světa. Film zkrátka pobaví, neurazí, ale ani kdovíjak nezáří. Tempo ztrácí na síle a samotný příběh má své limity. Navzdory tomu ale za svůj čas dostanete poměrně slušnou porci zábavy, která si vás udrží až do konce.

Za tým Nerdfixu tedy mohu film doporučit s tím, že byste jej rozhodně neměli pouštět svým babičkám a dědečkům. Pokud tedy nechcete, aby vyděšeně zalezli do skříně.

Jako v bavlnce si od nás odnáší slušných šest bodů z deseti.