Borat Navazující Snímkofilm: Doručení úžasného úplatku americkému režimu pro získání výhod kdysi slavného národa Kazachstánu. Tak nějak by zněl překlad názvu druhého Borat filmu, kdyby se ho ovšem dočkal. Film vyšel exkluzivně na Amazon Prime Video. Můžete si ho tedy legálně pustit, ale není česky lokalizován. Neuslyšíte bohužel ten typický český dabing, ale hej… přízvuk herce Sachy Barona Cohena je vtipný a ikonický i v originále. Možná bych řekl, že i vtipnější. Ale hezky postupně.

V tohle pokračování snad nikdo nedoufal. Borat nebyl nijak dokonalý film, ale věděl, z čeho si udělat srandu, v jaký moment a jak moc do extrému mohl zajít. Kouzlo tvořily hlavně improvizované pasáže, které dělaly většinu filmu. Ty byly kolikrát tak extrémní, že divák přesně nemohl určit, kdy jde o část scénáře a kdy o náhodného kolemjdoucího.

Stejné kouzlo si udržuje i druhý díl, jen je o dost - a teď fakt myslím o dost - více kontroverzní. Ptáte se proč? Film se začal natáčet jako kritika extrémně pravicových politiků v USA a nebojí se přesahovat všechny meze. Z tohoto důvodu jde o kontroverzní dílo, které mnoho lidí odsoudilo. Pokud ale máte alespoň trochu objektivní pohled na věc, tak budete opačného názoru a film si užijete. Pojďme ale k příběhu.

Borat po vydání minulého filmu natolik zostudil Kazachstán, že byl umístěn do Gulagu. Dokonce bylo zrušeno Židobraní a další podobné svátky. Jediný, který zůstal, je Den připomenutí holokaustu, aby se pořádně oslavili stateční vojáci, kteří tam pracovali.

Kazachstán začal chudnout a nikdo neví, jak dál. Jenže premiér přijde s dokonalým plánem, který zahrnuje Borata. Darují viceprezidentovi USA Miku Pencovi ministra kultury a pornohvězdu číslo jedna, aby tím byl Kazachstán očištěn a tak trochu vlezl vedení USA do prdele – a ano, jde o opici. Jenže tak nějak se pokazí, co šlo, a nakonec musí Borat doručit svou vlastní dceru. Je mi jasné, co se vám honí právě hlavou; proč ji nedoporučit přímo prezidentovi?! No… protože tak nějak víme, co udělal Borat před Trumpovou věží při poslední návštěvě. 

Příběh není komplikovaný, ale některé scény musely být bohužel vystřiženy, což je možná i důvod, proč začátek druhého a konec třetího aktu jsou poněkud táhlejší, a tak nějak o ničem. Film obsahuje bohužel i několik nesrovnalostí, což ale není jediný nedostatek filmu. I když mi nevadí útočnější vtipy, ba naopak, zkrátka se nedokážu dvě minuty v kuse smát vtipům o menstruaci. To je jako smát se vtipům o prdění. Zkrátka omývat dokola stejný vtip není ono.

Dalším problémem je ženský faktor. Jakožto fanouškovi Vetřelce mi nevadí ženský faktor ve filmech, ale musí být dělán přirozeně. V druhém Boratovi je ale hned několik pasáží stylu „ale já jsem žena, ode mě se čeká tohle a tamto“ a „já bych si neměla hladit vagínu, ta je jen pro mužské uspokojení“ a další podobné idey. Jedna věc je vývoj postavy, druhá až přehnané předhazování ženského faktoru.

Borat 2 je přesto výborná komedie, která si dělá srandu ze všeho, což je někdy na škodu. Kolem filmu se točí i kontroverze ohledně scény s Rudym Giulianim, který ve filmu flirtuje s herečkou Marií Bakalovou, jež ztvárňuje Tutar. V jeden moment to totiž vypadá, že si pohrává s více než myšlenkami, jestli víte, jak to myslím. Film si od nás odnáší osm bodů.