Skoro se zdá, že se v poslední době s komiksy na motivy Zaklínače roztrhnul pytel. Je to zhruba půl roku, co se sběratelská edice překvapivě povedené mangy The Witcher: Ronin dostala do rukou těm, kteří projekt podpořili na Kickstarteru, před několika měsíci se zase na pultech českých obchodů objevil komiks Zaklínač: Nářek čarodějnice. Manga a šestý svazek volně navazující na herní sérii od studia CD Projekt RED ale zjevně nestačí, a tak tu máme komiks The Witcher: A Grain of Truth, potažmo Andrzej Sapkowski’s The Witcher: A Grain of Truth, který nedávno vyšel v zahraničí.

Jak už název napovídá, jedná se o adaptaci Zrnka pravdy, jedné z nejoblíbenějších a nejlepších zaklínačských povídek od Andrzeje Sapkowského, tudíž jde docela jinou cestou než předchozí komiksy využívající svět Zaklínače. A to navzdory tomu, že A Grain of Truth opět vychází ze spolupráce nakladatelství Dark Horse a CD Projektu RED. Nabízí se proto otázka, jestli jde o správnou cestu a zda má vůbec komiks co nabídnout. Kvůli nalezení odpovědi na tuto otázku jsme si komiks sami pořídili v solidní pevné vazbě, abychom si připomněli jeden z nejproslulejších příběhů Geralta z Rivie.

Po dějové stránce je The Witcher: A Grain of Truth opravdu věrnou komiksovou adaptací Zrnka pravdy. Některé dialogy jsou zcela shodné s předlohou, jiné se mírně liší, další repliky úplně chybí nebo jsou prohozené. Ale to je v pořádku. Celý příběh o setkání Geralta s na pohled monstrózním Nivellenem je totiž v komiksu zachován, aniž by došlo k vynechání jakékoliv důležité části nebo k převrácení či ztrátě významu.

Měli jsme určité obavy, aby se tvůrci komiksu nesnažili přiblížit nejen původní povídce, ale také seriálu od Netflixu. Přestože je první epizoda druhé sezóny, která rovněž adaptuje Zrnko pravdy, asi jediná část, jež dělá dojem, že scenáristé četli při psaní seriálu víc než letmý výcuc na Wikipedii, některé věci se v podání Netflixu změnily, zvlášť pokud jde o konečné vyznění celého příběhu. Zde ale scenárista Jacek Rembis zachovává všechno, kvůli čemu máme původní Zrnko pravdy tak rádi, a dokazuje, že má dílo Andrzeje Sapkowského ve velké úctě. Změnily se pouze určité detaily, které byly zjevně nezbytné pro úspěšné a smysluplné převedení tradiční psané povídky do komiksových bublin.

Z několika předešlých zaklínačských komiksů od Dark Horse se tak vrací skutečnost, že Geralt při sesílání znamení vyslovuje nahlas jejich názvy. V minulosti se tento detail některým fanouškům Zaklínače nelíbil, ale přinejhorším jde o nutné zlo. Navíc je příjemné vidět zase jednou v akci znamení Heliotrop, které je obzvlášť v herní sérii velmi vzácné. Tohle všechno každopádně znamená, že ti, kteří originál neznají, mají nyní k dispozici novou možnost, jak Zrnko pravdy poznat. Naopak příznivcům klasické povídky nemá komiks po dějové stránce pořádně co nabídnout, ale věříme, že v dnešní době je respekt k předloze nutné ocenit, a to nejen po zkušenostech se snahami Netflixu.

Tento přístup má však přece jen jeden nedostatek, a to krátký rozsah celého komiksu. I když se budete rozplývat nad každou bublinou a zkoumat místy archaickou angličtinu, která mimochodem k Zaklínači skvěle pasuje, 58 stran, na nichž se A Grain of Truth rozprostírá, přečtete maximálně za několik desítek minut. To není zrovna moc s ohledem na fakt, že se tištěná verze aktuálně prodává za 18 dolarů, ačkoliv digitální verzi seženete za příjemnějších 11 dolarů. Na druhou stranu, pokud si tak jako my pořídíte komiks v pevné vazbě, získáte tím pěkný sběratelský kousek, který se mezi ostatními zaklínačskými artikly určitě neztratí.

Nevelký rozsah navíc bohatě vynahrazuje půvabná kresba od Jonase Scharfa s barvami, jež má na svědomí José Villarrubia. Nářek čarodějnice nás v tomto směru dost zklamal, protože ten je povětšinou tak tmavý, až je vysloveně nepřehledný a nehezký, což ještě zhoršuje matoucí řazení některých panelů a fakt, že hlavní hrdina komiksu neviděl Geralta z Rivie ani z Klepnina hřbetu. Zaklínač, který vystupuje v Nářku čarodějnice, prostě není Geralt, nejen kvůli tomu, že se často chová jako naprostý debil, ale i kvůli tomu, že vypadá jako generický, zarostlý dědek, který si vypůjčil pár kusů výbavy od seriálového Geralta v podání Henryho Cavilla a který má vzhledově blíž spíš k Vesemirovi než ke Geraltovi. Ale tím bychom Vesemira ošklivě urazili.

O A Grain of Truth se naštěstí nic takového říct nedá. Komiks disponuje parádní atmosférou, která krásně a vkusně kombinuje pohádkový i drsný vizuál, přičemž každé políčko je jasné, konzistentní a hlavně přehledné. Tentokrát nehrozí, že byste se v příběhu ztráceli, protože nedokážete rozpoznat, na co se to vlastně díváte. Ani zpracování Geralta nelze nic vytknout. Příznivce knižní ságy určitě potěší čelenka, příznivce her od CD Projektu RED zase přítomnost ikonického vlčího medailonu. Tohle je prostě ten správný mladý Geralt z Rivie, stačí se podívat na minimalistickou, ale slušivou obálku komiksu. Bílý vlk zde ale samozřejmě působí dobře i díky faktu, že ho vlastně napsal sám Andrzej Sapkowski před několika desítkami let.

Kresba nicméně zasluhuje chválu i proto, že můžeme díky ní v parádní formě vidět ty nejdůležitější okamžiky ze Zrnka pravdy. Snad nejsme sami, kdo dodnes s láskou vzpomíná na zaklínačské ilustrace Jany Komárkové, navíc jsou tu určité ilustrace karet v počítačové a mobilní hře Gwent: The Witcher Card Game, avšak A Grain of Truth toho nabízí mnohem víc. První setkání s Nivellenem, jeho řádění, nepříjemné výjevy z minulosti, všechno vypadá prostě skvěle. Na znalce předlohy tu navíc čeká několik pomrknutí, která nejsou výslovně zmíněna nebo vizuálně zdůrazněna, ale pokud jste Zrnko pravdy četli, nejspíš si jich všimnete. Stačí si vzpomenout na hlavu skalního draka a další vycpané kousky nad krbem v Nivellenově domě. A ano, nechybí ani tolik potřebná dávka nahoty a sexu, protože jinak by to nebyl správný Zaklínač. Zatímco je tedy po dějové stránce A Grain of Truth vhodnou volbou spíše pro ty, kteří neznají předlohu, kresba se může snadno zavděčit všem zájemcům, pamětníky a fanoušky nevyjímaje.

Z komiksu The Witcher: A Grain of Truth se tak nakonec vyklubal povedený a poctivý kousek, který můžeme doporučit knihami nepolíbeným čtenářům, kteří touží po svěžím a pro někoho stravitelnějším pojetí klasického příběhu, tak těm, kteří předlohu dobře znají. Na ně totiž čeká nejen milý sběratelský kousek, ale i povedený a po všech směrech uctivý pohled na oblíbenou látku. Zbývá snad jen otázka, jestli komiks někdy vyjde v češtině. Zaklínač se u nás obvykle prodává lépe než vstupenky na Marigoldova představení, ale nezapomínejme na kratší rozsah a poněkud jiné zaměření této novinky. Možná že v nakladatelství Crew usoudí, že se A Grain of Truth nevyplatí, nebo že se naopak vyplatí vydat ho později a v jiné formě, třeba v doprovodu dalších komiksových adaptací zaklínačských povídek, pokud na ně někdy v budoucnu dojde. To nejspíš ukáže až čas. Komiksové Zrnko pravdy by ale v každém případě byla škoda minout, takže jestli máte rádi svět Zaklínače a nevadí vám čtení desítky let známých dialogů v angličtině, nevidíme důvod, proč byste nemohli sáhnout už po originálním vydání. My jeho koupě rozhodně nelitujeme.