Před nedávnem na Netflix konečně dorazil očekávaný akční film The Gray Man. Provázela jej velká slova, která slibovala neskutečný zážitek s velkými hereckými jmény. Navíc se o jeho režii postarala osvědčená dvojice bratrů Rusoových, kteří mimo jiné stojí například za Avengers: Endgame či Infinity War. Co by se tedy mohlo pokazit? Jak se zdá, tak skoro všechno. Zaručený recept na úspěch totiž tentokrát nevyšel.

The Gray Man nám představuje hlavního protagonistu jménem Six, který se výměnou za svobodu stává agentem tajné odnože CIA, tedy jakési šedé zóny této organizace (odtud tedy název Gray Man). Po mnoha akcích, během kterých si stihne Six vybudovat v podsvětí velmi silné renomé, však zjišťuje, že CIA není ani zdaleka tak čistá, jak by se mohlo zdát. Roztáčí se tak šílený kolotoč konspirací a zrady. Jak už asi tušíte, od děje nelze očekávat nic převratného. Naopak. Klišé akčního žánru se tu objevují takřka na každém rohu a z děje se s postupem času stává nemastný neslaný slepenec nejrůznějších příběhů, které ovšem nejsou dopovězeny a nikterak se nepropojují. Vyprávění je tedy až na úvodní minuty silně nekonzistentní a z filmu si více než cokoliv jiného odnesete jednak frustraci, ale také velice silné zmatení. Modelovým příkladem toho, jak by měl tento typ filmů správně fungovat, jsou například snímky s Jasonem Bournem.

Co naopak musíme pochválit, jsou akční scény. Zde je skutečně znát rukopis Avengers. Akce je bombastická a rozhodně jí nechybí napínavost. Bojové choreografie jsou pak zvládnuté na jedničku, na čemž má svou zásluhu i svědomitá příprava herců. Dočkáte se i několika honiček, a to jak na nohou v úzkých uličkách Hongkongu, tak i v autech, která se prohání po Praze. V souvislosti s naším hlavním městem musíme vypíchnout především honičku ve zřejmě nezničitelné tramvaji, která nemá chybu.

Tím se pomalu dostáváme k vizuální stránce filmu. Naposledy se proto vracíme do Prahy k jezdecké soše Jana Žižky. Tvůrcům totiž česká metropole asi přišla málo výrazná, a tak nám v ní postavili hned několik mrakodrapů. To je ale jen špička ledovce. Od filmu, který stál 200 milionů dolarů, byste čekali špičkové efekty. Ale chyba lávky. Zelené plátno je v některých scénách zatraceně vidět. Na druhou stranu ale špatný dojem zachraňují praktické efekty, především výbuchy a výstřely. Kamera fakticky nepředvádí nic nového či inovativního, maximálně občasnou práci s hloubkou ostrosti. Dalo by se říct takový hollywoodský standard, který pro účely filmu bohatě stačí.

Postavu Six si zahrál Ryan Gosling, kterého můžete znát například z druhého Blade Runnera. Momentálně společně s Margot Robbie natáčí film o Kenovi a Barbie. Jeho výkon vás neuchvátí, na druhou stranu ale sedí k jeho postavě. Kromě něj se v The Gray Man objeví i další známá herecká jména. Například Ana de Armas, kterou můžete znát jako mladou agentku z poslední bondovky No Time To Die, zde ztvárnila podobně laděnou postavu. Objeví se zde i Billy Bob Thornton jako postarší agent. Film si pro sebe ale ukradl Chris Evans jakožto hlavní padouch. A je vidět, že si oproti svým kolegům svoji postavu skutečně užívá. Sám totiž odmítl hlavní roli a raději se vžil do role antagonisty, což svědčí o jeho zapálení. Možná si chtěl po letech strávených s kapitánem Amerikou vyzkoušet temnou stranu Síly.

Ani to však celkový zážitek nezachraňuje. Tvůrci vzali všechny možné stereotypy akčního žánru a vytvořili velmi drahý film, který nejen, že je průměrný svým vyprávěním a postavami, ale zároveň působí odbytě. Jste-li v odvětví akčního filmu úplnými nováčky, bude pro vás The Gray Man solidním zpříjemněním večera. Pokud však tento žánr znáte, tento snímek od Netflixu vás dozajista zklame. A možná vlastně i rozzlobí, protože tento film opět otevírá palčivou otázku toho, do jakých projektů vlastně Netflix nejvíce investuje.

Proto jsme se The Gray Man rozhodli ohodnotit na pět bodů z deseti. Teď už nás děsí jen to, že se Netflix chystá na pokračování. A my vlastně nevíme, jestli ho vůbec chceme.