David Benioff a D. B. Weiss byli fanoušky i kritiky dobře přijímaní tvůrci hlavně díky jejich práci na seriálu Hra o trůny stanice HBO. Byli dokonce zvažováni pro nový Star Wars film. Jejich pověst utržila ránu, když se zjistilo, že když jim dojde materiál na adaptování a musí přijít s vlastními myšlenkami, není jejich filmařina zase tak silná. Proto poslední série Hry o trůny dopadla tak, jak dopadla.

Přečtěte si také: Netflix už získal i DiCapria, hvězdně obsazená sci-fi komedie Don't Look Up dorazí k divákům o Vánocích

Nyní už se naštěstí tohoto problému nemusíme obávat. Série Vzpomínka na Zemi, jejíž první knihou je Problém tří těles, je uzavřená trilogie. A právě tuhle sérii dostali za úkol zadaptovat pro streamovacího giganta Netflix.

"TRILOGIE LIOU CCH'-SINA JE NEJAMBICIÓZNĚJŠÍ SCI-FI SÉRIE, KTEROU JSME KDY ČETLI. ZAVEDE ČTENÁŘE NA PUTOVÁNÍ OD 60. LET AŽ PO KONEC ČASU A OD ŽIVOTA NA NAŠÍ BLEDĚ MODRÉ TEČCE AŽ PO VZDÁLENÉ OKRAJE VESMÍRU. TĚŠÍME SE, ŽE STRÁVÍME NÁSLEDUJÍCÍ ROKY TÍM, ŽE TOHLE PŘINESEME DIVÁKŮM PO CELÉM SVĚTĚ."

DAVID BENIOFF A D.B. WEISS

Vzpomínka na Zemi je sci-fi trilogie čínského autora Liou Cch'-sina. Série začala v Číně vycházet v roce 2008. Později byla přeložena do angličtiny a mnoha jiných světových jazyků. V češtině jsme se ji dočkali vcelku nedávno a to v roce 2017. Ve stejný rok vyšla i audiokniha, pokud preferujete mluvené slovo.

Kniha si získala uznání jak fanoušků, tak literárních kritiků. V Americe je přirovnáván k A. C. Clarkeovi (2001: Vesmírná odysea) za jeho implementaci technologických a vědeckých konceptů. Čeští distributoři ho přirovnávají k Franku Herbertovi a jeho Duně.

Příběh začíná v 60. letech za dob Velké proletářské kulturní revoluce. Čínané, kteří nechtějí zaostávat za Sověty a Američany, se snaží v rámci tajného vojenského projektu navázat kontakt s mimozemšťany. Třicet let poté začínají umírat vědci a vznikají sekty, které volají po návratu k přírodě. Mezitím vzniká tajemná hra z virtuální reality, se kterou rozhodně není něco v pořádku a pravda o kulturní revoluci začíná vyplouvat na povrch.

Kreativní tým za projektem rozhodně není nezajímavý. Odhaduje se, že David Benioff a D. B. Weiss si smlouvou pro Netflix přišli zhruba na 200 milionů dolarů. K nim se jako režisér připojí Rian Johnson (Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů, Na nože) a s sebou si bere svého produkčního partnera Rama Bergmana.

Alexander Woo (True Blood: Pravá krev) se připojí jako scénárista a výkonný producent. Samotný autor se do prací nezapojí. Avšak podařilo se jim získat Kena Liu. Ten překládal Problém tří těles a má za sebou i vlastní spisovatelskou kariéru, česky mu vyšla kniha Ctnosti králů.

Dohoda zahrnuje adaptaci všech tří knih, takže bychom se časem mohli dočkat kompletního příběhu. Nic dalšího však zatím nevíme.

Já sám jsem osobně zvědav, jak se tvůrčí tým vypořádá s takovouto exotickou látkou. Sci-fi se na televizní obrazovky příliš nedostává ani v domovské Číně. Bude zábavné sledovat, jak se s touhle sérii, která je spjatá s čínskou kulturou a historií, vypořádá americký tým.