Kill Bill je i dodnes mým nejoblíbenějším filmem Quentina Tarantina. A to nejen kvůli parádnímu scénáři, poutavému vyprávění a originálnímu stylu, ale hlavně kvůli samotným postavám, které tvoří srdce celého příběhu. Dnes bych ovšem chtěl psát o jedné specifické postavě, kterou považuji za jednu z nejlepších, co Tarantino kdy vytvořil. Následující článek tak bude obsahovat SPOILERY! Řeč je o padouchovi Buddovi (Michael Madsen), jednom ze členů Komanda Zmijí, kterým se chce pomstít krví zbrocená Nevěsta (Uma Thurman). Budd je mladším bratrem Billa, který je vůdce celého komanda, Nevěstin bývalý milenec a muž, jenž zapříčinil krvavé události, kvůli kterým se Nevěsta vydala na svou cestu pomsty. V rámci toho si tak udělá seznam všech lidí, kteří jsou za masakr jejích přátel, snoubence a jejího nenarozeného dítěte, o kterým se až později dozví, že je stále naživu, zodpovědní. A Budd je na tom seznamu samozřejmě také. Ovšem na rozdíl od ostatních členů, kteří v obou dílech vystupují jako hlavní padouši, se Budd svým charakterem a tajemnou minulostí v lecčem odlišuje. 

Budd je fascinující a komplexní charakter hned v několika rovinách. Kromě toho, že se jedná o jediného člena Komanda Zmijí, kterému se podaří „porazit“ Nevěstu, je to zároveň i postava, jehož stav přežívání a tok myšlenek vzbuzuje v divákovi celou řadu otázek, na které však nikdy nedostane pořádnou odpověď. V první řadě je Budd jediným členem Komanda, který zcela upřímně vyjádří pochopení nad skutečností, že se jim Nevěsta chce pomstít. Svému bratrovi se přizná, že cítí vinu nad tím, co jí provedli, přičemž před ní nehodlá uhýbat. Zatímco například Vernita Green se oháněla argumenty, že teď už je jiným člověkem a nic podobného by už neudělala, stále před Nevěstou nahněvaně zmiňovala svou dceru jako výčitku, že jí vpadla do domu, aby se jí pomstila. Budd však zcela bez problému akceptoval svou vinu. Bez vytáček a zaštiťováním se svým novým nuzným životem. Naprosto chápe Nevěstiny motivy, přičemž přijal fakt, že za své činy si zaslouží zaplatit. Ovšem zároveň rozhodně není ochotný ji nastavit hrdlo. A pokud by se mu postavila, bude připravený si ji pokusit zabít. 

,,Ta žena si zaslouží svou pomstu. A my si zasloužíme smrt… Na druhou stranu, to ona také.“ 

Tuto větu pronese Budd v konverzaci s Billem, ve které zazní jedna velice podstatná informace. Z rozhovoru se dozvíme, že Budd se kvůli něčemu na Billa rozhněval, v rámci čehož spolu nebyli v kontaktu celá léta. Filmy nám ale nikdy přímo neřeknou, co stálo za jejich neshodou. A právě toto rozbratření je dost pravděpodobně důvodem, proč Budd žije tak mizerným životem. Pojďme si důkladněji shrnout minulost celého Komanda. Z filmu se dozvíme, že během času, kdy byla Nevěsta v kómatu, se v jistý moment celá zabijácká skupina rozpadla, přičemž si každý šel vlastní cestou. Bill však měl dost financí na to, aby svým bývalým zabijáckým parťákům zajistil pohodlný život. 

A je to i vidět, protože každý ze členů se zdá být fakt ve velkém balíku. Díky vlivu Billa se z O-Ren Ishii stala královna celého tokijského podsvětí, které všichni ostatní gangsteři líbají nohy. Vernita Green se rozhodla vést normální rodinný život, ale vzhledem k tomu, že má opravdu přepychový dům, můžeme teorizovat o tom, že asi bude taky v pěkným balíku. O financích Elle Driver, nejpodlejší a nejzlejší ze všech členů, toho moc nevíme, ale vzhledem k tomu, že si ve druhém díle vozí zadek v parádním Pontiacu, plus nemá absolutně žádný problém dovést Buddovi na požádání milion dolarů, se asi taky nebude mít špatně. A teď se podívejme na Budda. Ten žije uprostřed ničeho v rozpadajícím se karavanu, přičemž dělá mizernou a nevděčnou práci vyhazovače ve stripbaru, která mu vynáší pěkný kulový. Ale dle mého názoru je to přesně život, který on sám chtěl. Bill svého bratra miloval (což nám dokáže nápis na Buddově meči, který od něho dostal), přičemž byl více než ochotný ho doživotně zajistit. Ale Budd nechtěl. Protože se mezi nimi něco stalo. Vybral si bídný chudý život, aby se svému staršímu bratrovi svým způsobem za něco pomstil. Nutno ale dodat, že Budd Billa taktéž miloval. Důkaz je ten, že Budd si od Billa tajně nechal meč, o kterém mu řekl, že ho dal do zástavy. Pravděpodobně kvůli tomu, že vůči němu ještě stále choval určitou zášť. A konečně poslední věc – dle mého názoru se určitá Buddova část chtěla nechat od Nevěsty zabít. Nejen protože cítil pochopení nad tím, o co se pokouší, ale aby tím zároveň svému bratrovi něco dokázal. To proto se choval tak nonšalantně, i přestože věděl, že Nevěsta mu už jde po krku. Ovšem nutno podotknout, že i když Budd Nevěstu chápe, nijak v lásce ji nemá. Však se ji taky pokusil pohřbít zaživa, plus určitou touhu po penězích určitě má. Jen to nesmí být peníze jeho bratra. A teď ta zásadní otázka. Kvůli čemu se Budd na Billa rozhněval? 

Představím dvě teorie. Jednu populární, druhou vlastní. Populární teorie říká, že Budd nesouhlasil s masakrem Nevěsty a jejích přátel, díky čemuž se později na Billa rozhněval. To může dokazovat fakt, že ve zmíněné konverzaci mezi dvěma bratry Budd zmíní, že ,,před vinou neuhýbá“. Na což Bill odpoví: ,,Nemůžeme prostě zapomenout?“ Teorie taktéž zmiňuje, že Budd Billovi řekne, že onen darovaný meč prodal v El Pasu. Což je nedaleko místa, ve kterém Nevěstin masakr proběhl. Tato teorie má dle mého názoru však mouchy v tom, že moc neospravedlňuje chování Budda k Nevěstě, jakmile ji ve druhém díle porazí. Budd se chová velice škodolibě, hrubě a zlomyslně, zároveň ho pobaví představa dopřát ji bolestivou a krutou smrt. I když je tato teorie fajn, dle mého názoru by za tím mohlo stát ještě něco…

Podle mé teorie se ono rozbratření týká něčeho jiného. Dle mého se Budd na Billa rozhněval proto, že Bill po Nevěstině masakru rozpustil celé Komando Zmijí. Nesmíme zapomenout, že Bill Nevěstu doopravdy miloval a nijak ho netěšilo to, co musel udělat. A po její údajné smrti cítil, že bez ní již Komando vést nechce, přičemž se rozhodl ho rozpustit. A přesně s tím Budd nesouhlasil. Pokud si dobře pamatujete, tak na konci druhého dílu pronáší Bill monolog o tom, co znamená být skutečným zabijákem. Tvrdí, že člověk se zabijákem nestane, ale narodí se jím. A přesně tím je i Budd. Budd je čistokrevný zabiják s morálně šedým kodexem, který nic jiného neumí. Přesně proto nejlépe rozumí tomu, proč se Nevěsta mstí. Proto tvrdí, že si svou pomstu zaslouží, i přestože je namířená proti němu. A Komando pro něj byla něco jako rodina. Teď ale vidí svého staršího bratra, jenž se ji rozhodl rozpustit kvůli nějaké blondýně, na kterou nemůže zapomenout. A přesně to zlomí i Budda. Protože to byl celý jeho svět, který se mu tím najednou zbortil. I přestože cítí vinu za to, co provedl Nevěstě, zároveň k ní cítí i jistou zášť za to, co způsobila její údajná smrt jeho bratrovi. Přesně proto taky pronese jistou větu těsně před tím, než nad Nevěstou zavře rakev, aby ji zaživa pohřbil.

,,To máš za to, že jsi bráchovi zlomila srdce.“ 

Budd tak dodnes zůstává mou nejoblíbenější postavou z celého Kill Billa. Kromě výše zmíněného také kvůli tomu, že působí neskutečně lidsky. I přestože se ve výsledku jedná o pěkného prevíta. Ale zároveň mě jeho charakter vždy fascinoval, přičemž dodnes ho považuji za jednu z nejskvělejších postav, co Tarantino kdy vymyslel.