Miles Morales se chystá vrátit na velké plátno ve filmu Spider-Man: Across the Spider-Verse. Jak to tedy lépe oslavit než speciálním komiksem Spider-Man crossover? Inu, ten bohužel nedopadl úplně nejlépe. Nedávné komiksové vydání s názvem „What If... Miles Morales became Thor“ (Co kdyby... se Miles Morales stal Thorem) nesplnilo očekávání fanoušků, kterým se ani zdaleka nelíbilo karikaturní zobrazování černochů v komiksu. Nyní na tyto ohlasy reagoval autor komiksu Yehudi Mercado.

„V posledních dnech jsem si vzal odstup a naslouchal. Beru na vědomí vaši kritiku mého nedávného vydání What If... Miles Morales was Thor,“ uvedl prostřednictvím Twitteru. „I když jsem díky svému židovskému a mexickému původu prožil trochu jinou životní zkušenost, stále vím, že neautentičnost bolí, a mrzí mě, že komiks v tomto směru selhal.“

„Vážím si toho, že jsem mohl naslouchat a učit se od svých černošských a portorikánských komiksových kolegů, doufám, že tento okamžik využiji k tomu, abych pomohl prosazovat lepší autenticitu příběhu,“ dodal. „Chystám se také věnovat částku, kterou mi Marvel zaplatil, organizaci Brooklyn Book Bodega, která se snaží o zvyšování gramotnosti a o to, aby se k dětem v New Yorku dostalo více knih.“

Miles Morales je nyní známý především díky nedávnému filmu Spider-Man: Into the Spider-Verse, v němž se Morales objevil v alternativním vesmíru po boku různých dalších verzí samotného Spider-Mana. Komiks, jehož autorem je Yehudi Mercado a výtvarníkem Luigi Zagaria, je součástí nadcházejících oslav 60. výročí slavného pavoučího muže od Marvelu. Komiks se však okamžitě setkal s odporem kvůli stereotypnímu zobrazení černochů.

„Ze všech pěti říší je Asgard jeho kápí,“ říká na jednom místě. Také vykřikne: „It's hammer time,“ (Nastal čas kladiva) zatímco se ohání svou verzí Mjolniru, který je pokrytý graffiti. A fanoušci komiksů si to nenechali líbit.

Přečtěte si také: Spin-off Miles Morales je mnohem lepší Spider-Man než předchůdce

Nešťastným zvratem je, že právě toto číslo What If... Miles Morales bylo prvním, které napsal jiný než černošský scenárista. Předchozí čísla napsali Cody Ziglar, Anthony Piper a John Ridley.

Naštěstí by se Morales měl vrátit v mnohem více uspokojující podobě v komiksu Spider-Man: Across the Spider-Verse, v níž se utká s multivesmírným padouchem, který si nechá říkat The Spot.