Režisér Taika Waititi je momentálně žhavým zbožím. Po černé dramatické komedii Králíček Jojo a třetím Thorovi s podtitulem Ragnarok momentálně Waititi pracuje na čtvrtém pokračování Thora a novém doposud nepojmenovaném Star Wars filmu. Jeho nabitý kalendář, kde mimo jiné ční i filmová adaptace mangy Akira, mu však nebrání v další aktivitě. Dalším filmem, na kterým bude pracovat, je adaptace veleúspěšného evropského komiksu Incal od dvojice autorů Jodorowsky – Moebius.

Incal je komiks o Johnu Difoolovi, soukromém detektivovi, jehož osud se protne s magickým krystalem jménem Incal, který je nejmocnějším předmětem ve vesmíru, protože má v sobě tolik síly, aby mohl celý vesmír ochránit. Nejedná se o celistvé vyprávění, ale o soubor několika sci-fi dobrodružství, kde se mísí politické intriky, mezigalaktické plavby, mystika a mnoho dalšího. Jodorowského neomezená kreativita se krásně mísí s Moebiovou neortodoxní kresbou a my se můžeme těšit, jak tento vztah dokáže převést na plátno Taika Waititi, který na scénáři spolupracuje s dvojicí Jemaine Clement a Peter Warren.

Alejandro Jodorowsky, narozený chilsko-francouzským rodičům, je zajímavý autor. Není totiž jenom komiksovým scénáristou, ale fušuje i do filmografie, filozofie či mystiky. Dokonce pracoval v sedmdesátých letech na monumentálním filmu Duna. Ano, ta Duna od Franka Herberta, jehož filmové zpracování nyní válcuje kina. Všem doporučujeme dokumentární film z roku 2013 Jodorowského Duna, který cestu tohoto nikdy nedodělaného filmu mapuje. Mimo jiné se jeho Duna nazývá nejlepším filmem, který nikdy nebyl natočen. 

Dokonce se na dražbě ve Francii objeví již v listopadu jeden z deseti scénářů, který pro tento nikdy nedokončený film vznikl. Jednou z mnoha zajímavostí je i fakt, že soundtrack na tento velkofilm měla mít na starosti ikonická kapela Pink Floyd. Bohužel kvůli nedostatku financí se projekt nikdy neuskutečnil. Duna a Incal mají však ještě jednu věc společnou. Autor Incalu se vůbec netají tím, že se ve svém komiksu velmi inspiroval knižní Dunou.

Jodorowsky také dlouhá léta tvrdil, že Incala si zfilmuje sám. Nicméně i kvůli jeho pokročilému věku (92) v tomto svém úmysl polevil a přenechal tuto poctu Waititimu. Ve společném prohlášení Jodorowsky všechny ujistil, že Waititimu důvěřuje, že jeho stěžejní dílo zpracuje jak intimně, tak grandiózně. Datum vydání je v nedohlednu, ale sami jsme zvědaví, jak tento projekt bude nakonec vypadat.

https://www.youtube.com/watch?v=m0cJNR8HEw0&